Ochrana dát na letných festivaloch

Počas leta sa na Slovensku i v okolitých krajinách koná niekoľko hudobných festivalov a koncertov. Obrovské hordy návštevníkov sú veľkým lákadlom nielen pre vreckárov ale poskytujú príležitosť aj pre útoky škodlivým kódom. S trochou plánovania však dokážete znížiť pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou kybernetického útoku. Experti z bezpečnostnej spoločnosti ESET vám prinášajú tipy, ako sa pripraviť na päť najväčších rizík.

Zóny s bezplatnou Wi-Fi

Bezplatné Wi-Fi hotspoty sú jedným z najväčších zdrojov potencionálneho nebezpečenstva. Nikdy neviete, kto je v sieti spolu s vami alebo čo by chceli robiť s vašimi dátami. Vyhýbajte sa verejným Wi-Fi sieťam vždy, keď sa to dá. Ak máte predplatené nekonečné dáta u svojho mobilného operátora, využívajte
radšej túto možnosť pripojenia na internet. Ak surfujete na svojom laptope, môžete svoj mobilný telefón použiť ako mobilný modem.

Ak sa verejným Wi-Fi nevyhnete, aj v tomto prípade sú spôsoby, akými môžete zlepšiť svoje zabezpečenie. Pred odchodom z domu sa ubezpečte, či má váš softvér najnovšie aktualizácie. Posledná vec, ktorú chcete na festivale robiť, je čakať, dokedy sa vám stiahne niekoľko megabajtov aktualizácií.

Útočníci dokonca niekedy používajú falošné oznámenia o dostupnosti aktualizácií, aby vás donútili k stiahnutiu škodlivého softvéru. Či už používate svoju domácu alebo verejnú Wi-Fi, pokúste sa šifrovať čo najviac komunikácie. Či už používaním VPN alebo zadávaním citlivých osobných údajov len do stránok, ktoré používajú HTTPS.

Bluetooth a NFC

Keďže budete mimo domu závislí na zariadeniach, ktoré používajú batérie, vypnutie nepotrebných služieb vám jej životnosť len predĺži. Vypnutie Bluetoothu, NFC (ak ho máte) a Wi-Fi však zvyšuje aj vaše zabezpečenie, keďže tieto služby môžu byť zneužité na odchytávanie vašich údajov. Ak mimo domu naozaj potrebujete používať Bluetooth, meno vášho zariadenia v nastaveniach skryte.

Ak ste si na cestu požičali auto, vaše zariadenie s ním nikdy nespárujte. Inak svoje kontakty a údaje odhalíte komukoľvek, kto bude auto používať po vás. Nemôžete sa spoliehať na to, že firmy požičiavajúce autá budú premazávať údaje z počítača palubnej dosky.

Verejné nabíjacie stanice

Na verejných miestach sa začalo objavovať stále viac a viac nabíjacích staníc pre smartfóny a tablety. Mnoho ľudí však zabúda na to, že USB konektory dokážu z vášho zariadenia kopírovať údaje alebo naň inštalovať neželaný softvér. Týmto staniciam sa preto radšej vyhnite. Ak ste si doniesli vlastnú nabíjačku alebo externú baterku, môžete si mobil dobiť na verejnej zásuvke.

Krádež

Na festivaloch majte všetku elektroniku vždy so sebou. Stan totiž neslúži ako sejf. Mobil, tablet alebo laptop noste tak, aby boli ukryté pred zrakom prípadných vreckárov. Vždy používajte funkciu automatického uzamknutia obrazovky alebo monitora v kombinácii s kvalitným heslom. Ak vám totiž niekto mobil ukradne, k jeho údajom sa nebude vedieť dostať.

Zvážte tiež používanie Anti-Theft softvéru, ktorý dokáže vaše zariadenie po krádeži (alebo strate) lokalizovať. Taktiež vie zhotovovať fotografie zo všetkých kamier zariadenia, čo vám môže pomôcť získať údaje pre políciu, ktoré budú viesť k dolapeniu zlodeja. Ukradnutý laptop dokáže lokalizovať napríklad Anti-Theft funkcia v ESET Smart Security, mobilné zariadenia s operačným systémom Android zase ESET Mobile Security.

Škodlivý kód

Aj na cestách by ste mali používať aktualizovaný bezpečnostný softvér a firewall. Ani skúsený používateľ totiž nevie presne odhadnúť, kde všade sa môže skrývať škodlivý kód. Chráni vás aj pred nástrahami sociálneho inžinierstva, pri ktorom sa záškodník pokúša útočiť priamo na vás tým, že vás navedie k tomu, aby ste spravili niečo, čo automaticky zníži vaše zabezpečenie. Pokiaľ ste si však vybrali zaujímavý festival alebo koncert, jeho program by vám nemal dať veľa príležitostí na pozeranie do displeja. Nosenie zbytočnej techniky preto vopred zvážte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *