Trojan – Čo to je ?

Trójske kone sú nebezpečné programy, ktoré vykonávajú činnosti, ktoré neboli autorizované užívateľom. Tieto akcie môžu zahŕňať:

  • mazanie dát
  • blokovanie údajov
  • zmena údajov
  • kopírovanie dát
  • prerušenie výkonu počítačov alebo počítačových sietí

Na rozdiel od počítačových vírusov a červov nie sú trójske kone schopné vlastnej replikácie.

Ako vás môžu trójske kone napadnúť.

Trójske kone sú klasifikované podľa druhu činností, ktoré môžu vykonávať na vašom počítači:

Backdoor

Backdoor Trojan umožňuje inému užívateľovi vzdialenú kontrolu nad napadnutým počítačom. Umožňujú autorovi robiť na infikovanom počítači všetko, čo chce – vrátane odosielania, prijímania, spúšťania a mazania súborov, zobrazovania dát a reštartu počítača. Backdoor Trójske kone sú často používané  na prepojenie skupiny infikovaných počítačov na vytvorenie botnetu alebo siete zombie, ktorá môžu byť použitá na páchanie trestnej činnosti.

Exploit

Exploit sú programy, ktoré obsahujú dáta alebo kód, ktorý využíva zraniteľnosti v rámci aplikačného softvéru, ktorý beží na vašom počítači.

Rootkit

Rootkity sú navrhnuté tak, aby skrývali určité objekty alebo činnosti vo vašom systéme. Často je ich hlavným cieľom zabrániť detekcii prítomnosti škodlivých programov a predĺžiť obdobie, v ktorom môžu programy bežať na infikovanom počítači.

Trojan-Banker

Programy Trojan-Banker sú navrhnuté tak, aby kradli dáta o účtoch v on-line bankových systémoch, e-platobných systémoch a kreditných alebo debetných kartách.

Trojan-DdoS

Tieto programy vykonávajú DoS (Denial of Service) útoky namierené na konkrétnu webovú adresu. Odoslaním niekoľkých požiadaviek – z vášho počítača a niekoľkých ďalších infikovaných počítačov- môže útok premôcť cieľovú adresu. To vedie k odmietnutiu služby poskytovateľom.

Trojan-Downloader

Vo vašom počítači môžu sťahovať a inštalovať nové verzie škodlivých programov – vrátane trójskych koňov a adware.

Trojan-Dropper

Tieto programy používajú hackeri k tomu, aby bolo možné inštalovať trójske kone a / alebo vírusy – alebo aby sa zabránilo detekcii škodlivých programov. Nie všetky antivírusové programy sú schopné skenovať všetky komponenty vo vnútri tohto typu trojana.

Trojan-FakeAV

Tieto programy simulujú činnosť antivírusového softvéru. Sú navrhnuté tak, aby od vás vydierali peniaze na oplátku za detekciu a odstránenie hrozieb, aj v prípade hrozieb, ktoré v skutočnosti neexistujú.

Trojan-GameThief

Tento typ programu kradne informácie o užívateľovi účtu z on-line hráčskeho serveru.

Trojan-IM

Program Trojan-IM ukradne vaše prihlasovacie mená a heslá pre IM programy – napr ICQ, MSN Messenger, AOL Instant Messenger, Yahoo Pager, Skype, a mnoho ďalších.

Trojan-SMS

Tieto programy vás môže stáť peniaze – ide o odosielanie textových správ z vášho mobilného zariadenia na telefónne čísla s prémiovými sadzbami.

Trojan-Spy

Program Trojan-Spy môže špehovať, ako používate váš počítač – napríklad tým, že sleduje dáta zadané cez klávesnicu, pričom robí snímky obrazovky, alebo získa zoznam spustených aplikácií.

Trojan-Mailfinder

Tieto programy získavajú e-mailové adresy z vášho počítača.

Ostatné druhy trojanov sú:

Trojan-ArcBomb

Trojan-Clicker

Trojan-Notifier

Trojan-Proxy

Trojan-PSW

Ako sa pred trojanmi chrániť.

Inštaláciou anti-malware softvéru môžete vaše zariadenie – vrátane PC, notebookov, Macov, tabletov a smartphonov – proti trójskym koňom efektívne chrániť. Kvalitné anti-malware riešenia – napríklad Eset Smart Security – budú detekovať a chrániť pred trójskymi útokmi váš PC, zatiaľ čo ESET Mobile Security môže priniesť ochranu pre smartphóny s oper. systémom Android. Spoločnosť ESET má anti-malware produkty, ktoré proti trójskym koňom ochránia nasledujúce zariadenia:

  • Windows PC
  • Linux PC
  • Apple Mac
  • Smartphóny
  • Tablety

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *