5 tipov na zvýšenie súkromia a bezpečnosti pre Facebook

Jednou z obľúbených sociálnych sietí Slovákov je Facebook. Celosvetovo má takmer jednu miliardu a štyristo tisíc aktívnych používateľov mesačne. Na Slovensku sú ich dva milióny.

Ide o relatívne vysoké číslo ak vezmeme do úvahy, že podľa výskumu IAB Slovakia využíva internet takmer tri a pol milióna používateľov na Slovensku. Facebook teda využíva viac ako polovica internetovej populácie Slovenska. Rovnaké množstvo Slovákov je preto vystavených rôznym podvodom, ktoré sa na tejto sociálnej sieti šíria. Prípadne následkom vlastnej nešikovnosti, ktorej dôsledkom môže byť strata súkromia alebo vstavenie sa nebezpečenstvu na internete. Bezpečnostná spoločnosť ESET pre vás preto pripravila päť tipov, ktoré vám pomôžu využívať benefity Facebooku bez toho, aby ste sa stali obeťou kyberútočníkov. Na zmenu nastavení je vhodnejšie otvoriť si túto sociálnu sieť na počítači alebo Macu, mobilná verzia alebo mobilná aplikácia používateľovi neumožňuje meniť niektoré užitočné nestavenia.

1. Prevezmite kontrolu nad svojimi príspevkami

Prvým krokom k väčšiemu súkromiu na Facebooku je nastavenie toho, kto môže vaše príspevky vidieť. Pod každým je menu, ktoré vám dovoľuje vybrať si skupinu ľudí, pre ktorú je daný príspevok viditeľný. ESET odporúča nastaviť toto menu na „Priatelia“. To znamená, že príspevky budú vidieť jedine vaše overené kontakty na tejto sociálnej sieti. Verejné príspevky môže vidieť ktokoľvek. Aj človek, ktorý na Facebooku nie je registrovaný, napríklad váš zamestnávateľ.

2. Pozor na príspevky, v ktorých vás niekto otagoval

Predstavte si, že ste sa na večierku ocitli v nelichotivej situácii a kamarát fotografiu z danej akcii zavesil na svoj Facebook a na tejto fotke vás zároveň otagoval. Tagovanie znamená, že vyznačil, kde presne sa na danej fotografii nachádzate a fotka sa následne objaví aj na vašom Facebooku. A vidieť ju môžu skupiny ľudí podľa vášho nastavenia – buď všetky vaše kontakty alebo v podstate celá internetová populácia. Facebook vám však umožňuje zapnúť si Kontrolu časovej osi. Táto funkcia vám dovolí rozhodnúť sa, ktorý cudzí príspevok označený s vašim menom bude zobrazený aj na vašom Facebooku.

3. Nepotknite sa na vlastnej Časovej osi

To, čo nájdete na svojej časovej osi na Facebooku nie je všetko, čo o vás môže nájsť zvedavá osoba. Napríklad ak si nastavenie Facebooku prepnete do jazyka americká angličtina a do vyhľadávania zadáte frázu „Photos of me“, Facebook vám vyhľadá všetky fotografie, na ktorých ste označený. Je pritom jedno, či sú vaše alebo ich na túto sociálnu sieť zavesil niekto z kamarátov. Jediným spôsobom, akým sa dajú skontrolovať všetky tieto údaje, je sledovať svoj „záznam o činnosti“. Používateľ ho nájde priamo na svojej Facebook časovej osi.

4. Zmažte svoju históriu vyhľadávania

Pre mnohých môže byť prekvapením, že Facebook si ukladá záznamy o tom, čo všetko ste na tejto sociálnej sieti vyhľadávali. Aj tento typ údajov však môže byť veľmi osobný. Napríklad v prípade, ak ste veľmi často vyhľadávali konkrétne osoby. Tieto dáta je však možné kompletne zmazať. Túto možnosť nájdete taktiež pod „Zobraziť záznam o činnosti“. V ľavom stĺpci následne kliknite na „viac“ a potom na „Hľadať“. Vymazať môžete buď individuálne záznamy alebo celú históriu vyhľadávania.

5. Pomôžte si bezpečnostnou aplikáciou

Hore uvedené tipy sú len špičkou ľadovca. Facebook totiž obsahuje množstvo nastavení, ktoré môžu jednoduchou zmenou výrazne dopomôcť k zvýšeniu vášho súkromia a zabezpečenia na tejto sociálnej sieti. Používateľ môže napríklad nasledovať upozornenia bezplatnej aplikácie ESET Social Media Scanner, ktorá mu odporučí, ktoré zmeny nastavenia by mal zvážiť. Okrem toho dáva pozor na to, či niekto vo vašom mene nezdieľa na Facebooku falošné odkazy. Prípadne, či nezdieľajú nebezpečné stránky vaši priatelia. Aplikáciu môžete zdarma používať napríklad cez stránku socialmediascanner.eset.sk, je k dispozícii aj pre Twitter.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *